Sertleşme problemi- Erken boşalma

ErektilDisfonksiyon (Sertleşme Problemi)
1992 yılından beri bilimsel ortamda "iktidarsızlık" kelimesini kullanmamakta çünkü erkeğin cinsel "iktidarını" kaybetmesi sadece cinsel organının sertleşmemesini değil, bunun yanında erken boşalma sonucu eşini tatmin edememesi veya stresli yaşamı yüzünden isteğini kaybetmesi gibi farklı nedenlere de bağlı olabilecek karmaşık bir ikili ilişki sorununa işaret etmekte. Bu yüzden "memnun edici seksüel performansa izin verecek yeterli ereksiyonu sağlamak ve devam ettirmedeki kalıcı yetersizlik" tanımlanabilecek bu durumu "sertleşme bozukluğu" veya "erektildisfonksiyon" olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.

 

Sertleşme bozukluğu gittikçe hakkında daha fazla bahsedilir bir konu haline geldi. Bunun temel olarak iki nedeni var. Nüfusumuz yaşlanıyor ve yaşlanan bu nüfus ile beraber serleşme sorunlarının daha sık karşımıza çıkması doğal.1950'lerde 46 olan yaşam beklentisi 2000li yıllarda 66'ya ulaşmıştır ve 2050'lerde 76'ya ulaşması öngörülmekte. Bunun yanında cerrahi ve penise sertleşmeyi sağlayacak ilaçların enjeksiyonlarının dışında "acısız" tedavi seçeneklerinin de kullanıma girmesi ve buna paralel olarak bu ürünlere yönelik bilinçlendirme kampanyalarının artması insanları sorunlarını dile getirmeleri konusuna cesaretlendiriyor. Böylece eskiden "kol kırılır yen içinde kalır" yaklaşımı ile saklanan sorunlar dile getirilmeye ve tedavi aranmaya başlıyor. 

 


Yaşlandıkça Sertleşme Bozukluğu Görülme İhtimali Artıyor
90'lı yılların sonunda ve 2000'li yılların başında dünyada büyük çaplı sıklık (prevalans) çalışmaları yapıldı. Toplumsal algıdaki farklılıklar nedeniyle farklı sonuçlar elde edilmiş olsa da yaklaşık olarak 40 yaşında %10 ila 40 arasında görülen sertleşme sorunu 70'li yaşlarda %50 ila 80 oranına ulaştığı bildirilmektedir. Türkiye'de kurumsal olarak yapılmış geniş ölçekli çalışmada sertleşme bozukluğu sıklığı %69,2 olarak tespit edilmiştir.

 


Niye Sertleşme Bozukluğu Gelişiyor ?
"Sertleşme" insanda sinir ve damar öğelerinin ortak çalışması ile gelişir. Beyin omurilik hattından gelen sinyalin penise ulaşması ile penis içindeki süngersi yapının gevşeyerek kan ile dolmasını sağlayan kimyasal bir dizi olay tetiklenir. Bu sayede penis kan ile dolar ve sertleşir. Burada iletimini engelleyecek sinirsel (cerrahi sonucu sinirlerde yaralanma ve benzeri durumlar) veya süngersi yapının gevşeyerek kan ile dolmasını engelleyecek damarsal bozukluklar (damar sertliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi) sertleşme bozukluğuna yol açacaktır.


Kimler Daha Fazla Risk Altında ?
En başta yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şişmanlık, sigara tüketimi, hareketsizlik gibi kardiyovasküler risk faktörü taşıyan kişiler gelir. Bunu takiben şeker hastalığı olanlar gelir. Bunun dışında nörolojik hastalığı olanlar, hormonsal bozukluğu olan ve sinirlerin zarar görebileceği ameliyatlar geçirenler de daha yüksek risk altındadırlar.

Sayısal olarak ifade etmek gerekirse hastalığı olmayan yaşıtları ile karşılaştırıldığında diabetik hastalar 4,1 , periferik damar hastalığı olanlar 2,6 , kardiyak problemi olanlar 1,8 , hiperlipidemisi olanlar 1,7 , ve yüksek tansiyonu olanlar 1,6 kat daha fazla sertleşeme bozukluğu geliştirme riski altındadırlar.


Sertleşme Sorunu Olan Hasta Doktora Başvurduğunda Ne Gibi Testlerden Geçmekte ?
Sertleşme sorunu olan hastayı değerlendirirken ilk önce hastayı dinlemek gerekir. Birçok hastada sorunun organik değil psikolojik veya ikili ilişki kaynaklı olabileceği görülmektedir. Hastayı dikkatlice dinlemek ve gerekli sorularla gerekli cevapları almak çoğunlukla yapılacak birçok testten daha yararlı olmaktadır. Bunu takiben yapılacak kapsamlı bir fizik muayene Peyronie's hastalığı gibi ikincil olarak sertleşme bozukluğuna neden olabilecek hastalıkların ipucunu verecektir. Bunun yanında son 12 ay içinde ölçülmediyse açlık kan şekeri, kolesterol ve erkeklik hormonu olan testosteron seviyelerinin ölçülmesi gerekmektedir.

Bu temel değerlendirmeden sonra eğer gerek görülüyorsa ileri testlere geçilebilir. Bunların arasında en çok kullanılan penise yapılan ve yapay sertleşme sağlayan bir iğneyi takiben penis ana damarlarındaki kan akımını ölçen Doppler Ultrasonografi testidir. Bu test bize penis fonksiyonları ile ilgili çok değerli bilgiler vermektedir. 


Sertleşme Bozukluğunun Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılmakta ?
Sertleşme bozukluğunun tedavisinde ilaçlara geçmeden önce düzeltilebilir risk faktörlerinin ele alınması gerekir. Sigara içmenin bırakılması, düzenli egzersize başlama, kilo verme birçok hastada dramatik düzelmeler sağlayabilir. Bu değişiklikleri orta yaşta gerçekleştirmiş kişiler dahi 2 yıl gibi kısa bir sürede bu değişiklikleri gerçekleştirmemiş olanlara oranla risklerini %70 düzeyinde azaltmaktadırlar.

Yaşam şekillerini olumlu bir şekilde iyileştirmelerine rağmen sertleşme sorunları devam eden hastalar ilk basamak olarak ağızdan ilaç tedavisine alınmaktadır. Yohimbin ve apomorfin gibi başka moleküller de olmasına rağmen ağızdan ilaç tedavisinin temelini PDE5 inhibitörleri oluşturur. Sildenafil (Viagra), Vardenafil (Levitra) ve Tadalafil (Cialis) bu grubun en bilindik yüzleridir. Bu ilaçlar kendi başlarına sertleşme sağlamamalarına rağmen oluşan çok hafif sertleşmeleri güçlendirerek etki gösterirler. Hangi molekülün seçileceğine hasta doktoru ile beraber ilaçtan beklentiler ve ilaçların kendilerine özgü yan etkileri tartışarak karar verir. İlaçlardan genel olarak %50-80 oranında başarı beklenmelidir.


Oral Tedaviye Cevap Vermeyenlerde Nasıl Bir Yol İzleniyor ?
Oral tedaviye cevabı olmayanları önünde birden fazla ikinci basamak tedavi seçeneği vardır. Bunların başında penise yapılan enjeksiyonlar (PGE1 [Caverject], Papaverin [Papaverin], Phentolamin [Regitine], Papaverinphentolamin kombinasyonu [Androskat]) vakum cihazları ve intraüretraltopikal (PGE1 [MUSE]) uygulamalar gelir. Bu tedavi seçenekleri pek çok hasta tarafından uzun vadede zahmetli ve uygulanamaz bulunmaktadır.

İkinci basamak tedavileri başarısız veya kabul edilemez bulan hastalar ise mutluluk çubuğu / balonu cerrahisine yönlendirilmektedir. Temel olarak bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki modeli mevcuttur. El kapasitesi sınırlı veya yüksek maliyetten kaçınan hastalar için daha uygun model bükülebilir protez tipleriyken, doğala daha yakın bir ereksiyon beklentisi olan ve sosyal ortamda giysi altından belirgin olmamasını isteyen hastalar içinse şişirilebilen protez tipleri daha uygundur.

 

ERKEN BOŞALMA SORUNU VE TEDAVİSİ 
Erken boşalma her ne kadar cinsel bir hastalık veya yetersizlik gibi görülse de, aslında bir problem olmayıp, cinsel bir uyumsuzluktur. Cinsel ilişkide en önemli şeylerden biri uyumdur. Bu yüzden de erkeğin, kadının orgazma ulaşmasından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamayıp erken boşalmasını bir sorun olarak tanımlamaktan daha çok cinsel uyumsuzluk olarak gösterilmesi gerçekçi bir yaklaşımdır.

Sonuç olarak erken boşalmanın cinsel yetersizlik değil, sadece çözülmesi gereken bir uyumsuzluk olarak tanımlamamız gerekmektedir ve bu uyumsuzluğun, yani erken boşalmanın tedavisi de oldukça basit ve kolayca yapılabilmektedir. Bir erkeğin eşiyle kurduğu ilişkide kendisi boşalmadan eşi orgazma ulaşabilir veya tam tersine eşi geç orgazm olabilir ve kendisi ondan önce boşalabilir.
Bu durumda farklı koşullara göre kişinin boşalması farklı tanımlanabilir. 

Yine de yapılmış olan istatistiksel çalışmalara göre kadınların ve erkeklerin ortalama normal sayılan boşalma süreleri vardır ve eğer erkek bu sürenin altında (erken) ve kadın da bu sürenin üstünde (geç) boşalıyorsa, bu çiftin ciddi bir cinsel uyumsuzlukla karşı karşıya kalacağı kaçınılmazdır. Bunun için böyle durumlarda bu uyumsuzluğu aradan kaldırmak gerekmektedir. Yani hem erkeğin erken boşalmasının tedavisi, hem de kadının geç orgazma sebep olan problemlerinin ortadan kaldırılması, ya da her iki bireyin de sorunlarının aynı anda tedavi edilmesi veya ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Yukarıda bahsedilen bilgilere istinaden erken boşalma aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:
Buna göre; 

Penis vajinaya girmeden önce boşalma olursa "ileri derecede erken boşalma" 

Penis vajinada iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma "orta derece erken boşalma" 

Penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalma sadece "erken boşalma" olarak kabul edilir.

Bu koşullar altında normal ilişki süresi penis vajinada iken en az 5 dakika ve üstü olarak kabul edilmektedir. İdeal süre ise 5 ila 15 dakika arasıdır, ama bahsedildiği gibi bu daha çok bireysel ve çiftlere bağlı bir durumdur ve erken boşalma bir uyum sorunudur.

 

Erken boşalma tedavisi nasıl yapılır?

Erken boşalma tedavisi, çok kolay tedavi prensipleri ile yapılmaktadır. Bunlar; ilaç ve terapi dediğimiz yöntemlerdir. İlaç ile tedavide, bazı özel erken boşalma durumlarında anti-depresan ilaçların yan etkilerinden faydalanılarak tedavi edilebilmektedir. Ancak bu ilaçların da hekim tarafından önerilmiş olması tavsiye edilmektedir. Tabii kullanılan bu ilaçlar her erken boşalma sistematiğinde aynı etkiyi sağlayamamaktadır. 


Kişi hekim tarafından önerilmiş ilaçlar ile boşalması üzerinde kontrol sağlayabiliyorsa bu yönteme başvurabilir. Fakat bu yöntem ile boşalmasını kontrol edemiyorsa terapi dediğimiz sürece yönelmesi gerekir.


Erken boşalma terapisi süreci
Kişinin erken boşalma sistematiğini anlaması bunu tetikleyen arkadaki yapıların neler olduğunu görmesi ve bu süreci nasıl düzeltebileceği ile ilgili bilgi alması ve daha sonra da edinilmiş alışkanlığın düzeltilmesi için yapılması gereken egzersizlerden oluşmaktadır.
Kişiye cinsel alanda ve kendi kimlik yapısı ile bilgilendirme verilir. Daha sonra erken boşalmanın nedenlerive bunu tetikleyen alışkanlıkların neler olduğunu verdikten sonra bu alışkanlıkları düzeltmek için hem kendi başına hem de eşiyle olan ilişkilerinde yapılması gerekenleri öğrendiği zaman bunları bir bisiklete takılan yan teker gibi kademeli olarak uygulayıp daha sonrada kademeli olarak azalttığı zaman kalıcı bir öğrenme sağlamaktadır. Bu kalıcı öğrenme de artık unutulmamaktadır.
Ama esas olarak yapılması gereken, kişinin o duygusunu nasıl, nerede ve ne yaparak yönetebileceğini öğrenmesi gerekir. Bu da nasıl bir bisikleti sürmeyi öğreniyorsanız veya yüzmeyi öğrenebiliyorsanız boşalmanın kontrolü de çok basit ve her erkeğin bunu öğrenebileceği bir süreçtir. Kişi sıkıştırılmış, yoğunlaştırılmış 1 tam günlük terapi sonrası öğretilenleri, bilgilendirmeleri ve aldığı telkinleri yerinde ve zamanında düzgün bir şekilde uyguladığı zaman bu süreç kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 2-6 hafta içerisinde kişi boşalmasını kontrol edebilir hale gelmektedir. Boşalma kontrolü de boşalma süresinin uzatılması değil, kişinin dilediği, uygun gördüğü zaman boşalabilir hale gelmesi yani kontrolü tamamen ele almasıdır


Erken boşalma sorununuz olabilir. Özellikle yeni başlayan cinsel hayatlarda, evlilik ilişkilerinde bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz ama bu sorun birkaç aylık düzenli bir cinsel hayattan sonra da devam ediyorsa o zaman bu düzeltilmesi, kişinin kendi sorumluluğunu alıp boşalmasını yönetebilmeyi öğrenmesi gereken bir süreç halini alır.


Cinsel problemler, diğer psikolojik ve bedensel sıkıntılarımız ve hastalıklarımız gibi düzeltilmesi, aklen ve bedenen sağlıklı ve mutlu bir yaşantıyı sürdürmek için gereken süreçlerdir. Erken boşalan erkekler zaman geçirmeden, hayatlarını büyük bir ölçüde sıkıntıya sokan ama çözümü çok kısa ve basit olan erken boşalma problemi için profesyonel bir desteğe-terapiye başvurmakta geç kalmamalıdırlar.

 

Erken boşalma nasıl çözülür?
Erken boşalma, çözümü çok kolay olan bir problemdir. Yapılması gereken şey, kişinin problemin neden olduğunu, nelerin bunu tetiklediğini duygu ve alışkanlıklarını değiştirmesi için neler yapması gerektiğini öğrenmesidir.
Erken boşalma sorununun çözümünde kişi kendi duygularına, duygu durumlarına göre hayatını düzenlemektedir. Yani hangi duyguyu ne zaman yaşayacağını öğrenmesi ve buna karşı ne önlem alacağını öğrenmesi çözüm için yeterlidir.


Erken boşalan erkek neler hisseder?
Cinsel alanda bir probleminiz var ise bu sizin işinize ve çevre ile olan diyaloğunuza yansır. Sağlıklı bir cinsellik yaşayamayan boşalmasını kontrol edemeyen eşine yeterli cinselliği veremeyen bir erkek kendini mutsuz, yetersiz ve eksik olarak hissetmektedir. Bu süreç gün içerisinde kişinin sosyal yaşantısında çevre ile olan ilişkilerini bozmaktadır.


Erken boşalıyorum, doktora başvurmalı mıyım?
Eğer bu sorun ilişkinizi etkiliyorsa veya sizin gündelik yaşantınızı etkileyip psikolojinizi bozuyorsa bu konuda bir doktora, profesyonel desteğe başvurmak en akıllı yaklaşım tarzıdır.


Çiftler erken boşalma terapisine beraber mi gelmelidir?
Erkeğin erken boşalması kadın ve erkeğin beraber yaşadığı bir süreçtir. Terapi sürecinde kadının da olması tabii ki daha faydalıdır. Ama bazen erkekler eşlerinin yanında bu problemin konuşulmasına sıkıntılanabilmekte, bazen de eşler bu terapi sürecinde yer almaktan sıkıntılanmaktadır. İdeal olan partnerlerin birlikte gelmeleridir, ancak erkeğin yalnız gelmesi de aynı başarıyı sağlamaktadır.


Erken boşalma tedavisinin başarı oranı nedir?
Erken boşalma tedavisinde %90’a yakın başarılı sonuçlara varılabilmektedir. Tedavi olmak isteyen kişilerde psikoterapi yöntemiyle erken boşalma tedavisinin başarı oranı %100’dür. Peki %10’luk kayıp neden derseniz; kişinin arka yapısında (çocukluk ve gelişme süreci) ciddi problemler olduğu için terapi sürecinde önerilen egzersizleri düzgünce uygulamamaktadır.


Erken boşalma tedavisi ne kadar sürer?
Yoğunlaşmış tam günlük bir tedavi programından sonra, aldığınız egzersizleri düzgünce uygularsanız 2-6 hafta içerisinde boşalmanızı kontrol etmeyi öğrenemeye başlarsınız. Bu da ilişki sıklığına göre daha kısa veya uzun sürede tamamlanabilmektedir.